نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

دلایل محبت امام زمان عجل الله فرجه نسبت به حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام

دلایل محبت امام زمان عجل الله فرجه نسبت به حضرت ابوالفضل العباس علیه السلام


امام مهدی(عج) به عموی شان حضرت ابوالفضل العباس(ع) محبتی خاص دارند و این محبت را در مواضع مختلف بیان کرده اند چنان که نقل است از ایشان که هر جا روضه عمو جان شان حضرت عباس(ع) برپا باشد، حضرت حجت(عج) نیز حضور خواهند یافت.

 
 به مناسبت فرا رسیدن تاسوعای حسینی، روز گرامیداشت  مجاهدت های حضرت العباس(ع)، گوشه ای از بیانات امام مهدی(عج) درباره قمر منیر بنی هاشم (ع)ونیز دلایل دلبستگی ایشان به باب الحوائج حضرت عباس(ع)رامرورکرده ایم:
امام زمان حضرت مهدی(عج) خطاب به ابومنصور بن عبدالمنعم بن نعمان بغدادی، زیارتنامه ای را برای شهیدان کربلا نوشتند که به «زیارت ناحیه مقدسه» ویژه زیارت شهیدان کربلا مشهور است.
در فرازی از این زیارت نامه درباره حضرت عباس(ع) چنین آمده است:
«سلام بر عباس فرزند امیرمومنان که جان خویش را در راه برادرش داد از دیروزش برای فردایش توشه برگرفت، در راه برادر جانبازی کرد و خود را فدایش کرد، از او حفاظت و خود را سپر بلایش کرد، برای او آب آورد، دست هایش قطع شد. خداوند قاتلانش یزیدبن وقاد و حکیم بن طفیل طائی را لعنت کند.»
دلائل دلبستگی امام مهدی(عج) به حضرت عباس سلام‌الله‌ علیه 
1- بصیرت حضرت عباس(ع)؛ امام صادق علیه‌السلام در باره این خصوصیت حضرت عباس(ع) فرموده‌اند: «عموی ما عباس(ع) بصیرتی دقیق و ایمانی محکم داشت و در کنار حضرت ابی عبدالله(ع) با دشمنان خدا نبرد کرد و امتحان خوبی پس داد و به مقام شهادت نایل گشت.»
 2- بندگی و تسلیم [الهی] و ولایتمداری؛ آن بزرگوار(ع) کوچکترین حرکتی خارج از مسیر بندگی خدا نداشته و تمام اعمال و رفتار و سخنان آن حضرت مطابق رضایت اهل بیت علیهم السلام بوده است. در زیارت آن حضرت(ع) می‌خوانیم: سلام بر تو اى بنده شايسته حق و مطيع امر خدا و رسول خدا و مطيع اميرالمؤمنين و حضرت حسن و حسين صلوات الله و سلامه عليهم.
3- فدایی امام زمان خود شدن و وفاداری ایشان؛  در زیارت ناحیه امام عصر(عج) خطاب به حضرت ابوالفضل می فرماید: «سلام بر ابوالفضل العباس فرزند امیرمومنان که با بذل جان خویش فداکارانه و ایثارگرانه از برادرش حسین دفاع کرد و امروز دنیایش را ره توشه ی آخرت ساخت.
در زیارت آن جناب عرض می کنیم « خداوند به بهترین پاداش را عطا کند، همان پاداشی که به اهل وفا می دهد، به آن کسانی که به بیعت خویش با امام زمانشان وفا کردند و ندای یاری خواهی او را اجابت نمودند و از ولی امر خویش اطاعت نمودند.
4- ادب حضور در محضر امام زمان خویش؛ نقل نموده اند که هیچ گاه در محضر امام حسین علیه‌السلام بدون اجازه نمی نشست و اگر با اجازه حضرت(ع) می‌خواست بنشیند در نهایت ادب، دو زانو در مقابل برادر خویش می نشست و یکی از زیباترین خصوصیات آن حضرت این است که با اینکه امام حسین علیه السلام برادرشان بود ولی از روی ادب همواره برادر خویش را با عناوینی چون «سیدی و مولای» آقای من  صدا می کرد. مگر در لحظات آخر عمر شریفشان که فرمود «برادر برادرت را دریاب».
 5- عصمت؛ ایشان همچون بانوی کربلا زینب سلام‌الله علیها است. با اینکه جزو معصومین علیهم السلام  محسوب نمی‌شوند، اما به جهت اجتناب از گناهان و حتی مکروهات عصمت از گناه داشتند. از همین رو ایشان را مطیع خدا، رسول خدا و اهل بیت علیهم‌السلام می‌خوانیم.
تاسوعای حسینی بر عموم مسلمانان جهان بویژه امام عصر عج تسلیت باد