نمایشگر دسته ای مطالب
نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

درس هایی که میتوان از ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها گرفت

درس هایی که میتوان از ازدواج حضرت علی علیه السلام و حضرت فاطمه سلام الله علیها گرفت  اولین روز از ماه  ذی الحجه برابر است با سالروز زیباترین پیوند آسمانی در جهان اسلام که نمونه تکرار نشدنی در تاریخ شیعه می باشد. دراین روز مبارک، حضرت علی (ع) با حضرت فاطمه(س)، برترین بانوی جهان پیمان عشق بست و خداوند متعال برترین فرستاده خود را شاهد این ازدواج قرار داد. ازدواج این دو بزرگوار به امر الهی، از امتیازاتی است که پیامبر اعظم(ص)به آن افتخار می کردند. در این پیوند مبارک، فرشتگان آسمان در سرور و شادمانی و بهشتیان به زینت و زیور آراسته شده بودند. عمر برکت ازدواج این دو بزرگوار به گستردگی آفتاب است و نام آنها برای همیشه در تاریخ ماندگار شده است.

سالروز ازدواج مبارک حضرت فاطمه (س) و حضرت علی (ع) به عنوان روز ازدواج نامگذاری شده است، ازدواج حضرت علی(ع) و حضرت فاطمه(س) نکات بسیار آموزنده ای برای انسانها دارد که می توان در جهت سعادت و پیروی راستین اسلام آنها را در زندگی به کار برد.

اول مراحل انجام ازدواج بر مبنای صحیح و دوم ساده زیستی در تمام مراحل زندگی است. زیرا قید و بندهای اجتماعی در امر ازدواج که بیشتر ناشی از فرهنگ غیر اسلامی و ذهن های اشرافی و مادی گرا است همانند زنجیر به دست و پای جوانان پیچیده شده است و هر روز این غل و زنجیر بزرگتر و سنگین تر می شود تا اندازه ای که امکان هر نوع حرکت درست را از انسان سلب می کند و فساد مالی و نابسامانی های اخلاقی را افزایش می دهد.

 از نکات آموزنده دیگر این ازدواج می توان به کفو و همتا بودن ، ملاک قراردادن معیارها و خصوصیات معنوی و دینی و اخلاقی، خواستگاری بدون واسطه، سخت نگرفتن بر همدیگر، قناعت ، دوری از اشرافی گری و تجملات، مهریه پایین ، بنا کردن زندگی برپایه عشق واقعی و محبت  ازروی شناخت،حجب و حیا  و ...... اشاره کرد.به همین دلیل یک ازدواج بااین خصوصیات ، پیوند آسمانی لقب می گیرد و رضایت پروردگار و رسول خدا (ص) را کسب می کند.