مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش‌وپرورش؛

حضور دانش‌آموزان در نماز جماعت اختیاری است

 
 
مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش تأکید کرد که اقامه نماز جماعت در مدارسی که دارای شرایط هستند اجباری اما حضور دانش آموزان اختیاری است.

به گزارش مرکز اطلاع‌رسانی و روابط عمومی وزارت آموزش‌وپرورش، به نقل از ایرنا، محمدرضا مسیب زاده درباره نماز جماعت در مدارس گفت: سال تحصیلی گذشته در 75 هزار مدرسه سراسر کشور اقامه نماز جماعت داشتیم که در 55 هزار مدرسه برپایی نماز توسط معلمان و فرهنگیان و در سایر مدارس توسط طلاب علوم دینی و حوزه علمیه انجام شد و امسال نیز به تعداد این مدارس اضافه خواهد شد.

وی در ادامه گفت: از 105 هزار مدرسه کشور در 75 هزار مدرسه نماز جماعت اقامه می‌شود و برخی مدارس به دلیل به حدنصاب نرسیدن نماز جماعت برگزار نمی‌شود و ازآنجاکه تعدادی از مدارس زودتر از وقت شرعی تعطیل می‌شوند و یا بعد از افق شرعی در مدارس حاضر می‌شوند امکان اقامه نماز ندارند اما در تمامی مدارس که دارای شرایط هستند، نماز جماعت داریم.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش‌وپرورش گفت: برگزاری نماز جماعت یکی از اهداف اساسی و نشانه حکومت صالحان است و وظیفه‌داریم به‌عنوان حکومت اسلامی نماز جماعت را در مدارس برگزار کنیم ازاین‌رو اجباری شدن سند توسعه و عمیق فرهنگ اقامه نماز جماعت در مراکز آموزشی و پرورشی از فعالیت‌های محوری این اداره کل است.

مسیب‌زاده با اشاره به اینکه این سند بخش‌های مختلفی دارد که مهم‌ترین آن آموزش نیروی انسانی مناسب است، گفت: در قالب اجرای طرح «مبین» با عنوان یاوران نماز 3 هزار مدیر مدرسه در دوره‌های آموزشی شرکت کرده و آموزش‌های لازم را فراگرفتند.

 

فعالیت‌های قرآنی در مدارس باید به تربیت قرآنی تبدیل شود

وی با اشاره به تنوع فعالیت‌های دینی و قرآنی در مدارس بازهم شاهد آسیب‌های اجتماعی در میان دانش آموزان هستیم، اظهار کرد: توقع ما از جوانان و جوانان بیش‌ازپیش است. مقام معظم رهبری در دیدار سال گذشته با اعضای اتحادیه انجمن‌های اسلامی فرمودند که نوجوانان و جوانان مدارس ما اکنون مسائل دینی و تحلیل مسائل مذهبی را بیش از دانش آموزان و جوانان ابتدای انقلاب بلکه بیشتر دنبال می‌کنند و این حاکی از ذوق و بزرگواری آنان است.

مسیب‌زاده ادامه داد: همچنین رهبر معظم انقلاب در جای دیگر می‌فرمایند دشمن باوجود هجمه‌های فراوان ازجمله فضای مجازی و فعالیت‌های مذبوحانه درزمینه شبکه‌های اجتماعی و هجمه‌های مختلف فرهنگی نه‌تنها نتوانسته مثمر ثمر باشد بلکه به‌شدت آسیب‌دیده است.

وی گفت: باگذشت 40 سال از پیروزی انقلاب افتخار ما این است که همین جوانان که در فضای کشور و آموزش‌وپرورش رشد کرده‌اند جان مبارک خود در 8 سال دفاع مقدس و همچنین به‌عنوان مدافعان حرم تقدیم اسلام کردند.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش با تأکید براینکه انتظار ما بیش از این است و صرف انجام فعالیت‌های قرآنی ما را به مقصود نخواهد رساند، افزود: «فعالیت‌های قرآنی و مسابقه‌های حفظ آیات الهی باید تبدیل به تربیت قرآنی شود که همانا ملکه شدن در رفتار و کردار و بروز عینی این ارزش‌های قرآن در زندگی همه ازجمله دانش آموزان خواهد بود.

مسیب زاده ابراز امیدواری کرد که با کمک همه فرهنگیان و نهادهای فرهنگی و پرورشی این کار ارزشمند به‌پیش برود و در شرایطی که دشمنان بیکار ننشسته و هجمه‌های بسیاری به کشور و جوانان ما وارد می‌کنند بیش‌ازپیش موفق شویم.

 

اجرای طرح حفظ جزء 30 قرآن برای دانش آموزان

مدیرکل قرآن، عترت و نماز آموزش‌وپرورش با اشاره به اینکه این وزارتخانه در راستای فعالیت‌های دینی و ارزشی خود برای نسل خردسال، نوجوان و جوان فعالیت‌های مختلفی را در قالب فوق‌برنامه برای سال تحصیلی جدید پیش‌بینی کرده است، گفت: درس قرآن همانند سال‌های گذشته در تمامی پایه‌های تحصیلی وجود دارد و در دوره ابتدایی توسط آموزگاران پایه و در متوسطه اول و دوم نیز توسط معلمان قرآن آموزش داده می‌شود.

مسیب‌زاده ادامه داد: اما در کنار برنامه رسمی درسی، فعالیت‌های فوق‌برنامه قرآنی نیز برای دانش آموزان تعریف‌شده که به معنای تکلیف رسمی نیست بلکه اختیاری است و امسال فضایی در مدارس ایجادشده تا به برکت 40 سالگی پیروزی انقلاب اسلامی شاهد طرح‌های نو و ارزشمند دینی و قرآنی باشیم و بچه‌ها را بیشتر با آموزه‌های قرآنی آشنا و مأنوس کنیم.

وی با اشاره به اینکه در کنار فعالیت‌های جاری ازجمله مسابقه‌های قرآن، محافل انس با قرآن، تلاوت و فعالیت‌های آموزش عملی نماز و امام شناسی، فعالیت محوری وزارت آموزش‌وپرورش با توجه به فرمایشات رهبر معظم انقلاب مبنی بر تربیت 10 میلیون حافظ قرآن پی گیری ادامه اجرای این طرح خواهد بود، گفت: البته این برنامه در قالب طرح نور از سال 92-91 در مدارس آغازشده و بنا داریم در کنار آن حفظ موضوعی قرآن را نیز دنبال کنیم.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش گفت: درباره حفظ موضوعی قرآن کریم 11 عنوان کتاب در نظر گرفته‌شده تا دانش آموزان بامطالعه آن‌ها بتوانند به‌صورت کاربردی در زندگی روزمره خود مورداستفاده قرار دهند.

مسیب‌زاده گفت: حفظ جز 30 قرآن کریم برای دانش آموزان تمامی مقاطع تحصیلی با همکاری صداوسیما، وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و سازمان اوقاف و امور خیریه نیز امسال دنبال خواهد شد و در این رابطه 3.5 میلیارد تومان جایزه پیش‌بینی‌شده و تبلیغات آن از 15 مهرماه به‌طور رسمی آغاز می‌شود.

وی یادآور شد: دانش آموزان شرکت‌کننده در این طرح برای حضور در مراحل مختلف ازجمله ثبت‌نام، ارائه محفوظات و انجام کار گروهی امتیازاتی به دست آورده و در پایان افراد برگزیده مشخص خواهند شد اما شرایط به‌گونه‌ای است که تمامی دانش آموزان برگزیده این طرح هستند.

مدیرکل قرآن، عترت و نماز وزارت آموزش‌وپرورش گفت: در سال تحصیلی جاری همچنین طرح امام شناسی و برش‌هایی از زندگی ائمه اطهار علیهم‌السلام به‌عنوان بهترین الگوی سبک زندگی ایرانی و اسلامی برگزار می‌شود و در این رابطه 17 عنوان کتاب تولیدشده که در اختیار دانش آموزان قرار خواهد گرفت تا دانش آموزان بیشتر با سیره و روش زندگی امامان آشنا شوند و آثار خود را در قالب، نقاشی، هنری و تجسمی ارائه دهند و در جشنواره‌ای که به همین منظور پیش‌بینی‌شده، شرکت کنند.

آدرس کوتاه :